Aktualności

W sobotę w Piątku zagrają o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej BS Ziemi Łęczyckiej

W sobotę 21 kwietnia o godz. 10:00 zapraszamy do hali sportowej w Piątku na Turniej Piłki Siatkowej Mężczyzn o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy. Zagrają drużyny: Łęczyca, Mazew, Piątek i Witonia.

GOK w Piątku zaprasza na musical Madagaskar

Musical Madagascar to wspaniała, barwna i pełna przygód opowieść dla widzów w każdym wieku.
Gminny Ośrodek Kultury w Piątku ma wstępnie zarezerwowane 50 biletów na jedno z premierowych przedstawień w dniu 7 października 2018 (niedziela) godz. 17:00, Teatr Muzyczny w Łodzi. Cena biletów 45 zł.
Zainteresowanych prosimy o kontakt - GOK w Piątku
GOK w Piątku

Uczniowie z Czernikowa w konkursie "Jak pięknie być człowiekiem"

Dnia 12 kwietnia 2018 roku w Urzędzie Gminy Piątek odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży "Jak pięknie być człowiekiem". Występy młodych uczestników uczciły odzyskanie utraconej na 123 lata przez Polskę niepodległości.
W konkursie tym wzięło udział m.in. 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie: Wiktoria Rzeźniczak (kl. I), Wiktoria Mróz (kl. II), Gabriela Stróżewska (kl. II), Agata Woźniak (kl.II), Karolina Szymczak (kl. III), Zuzanna Rzeźniczak (kl. III), Szymon Kordjalik (kl. III), Emilia Karolak (kl. IV), Martyna Kubiak (kl. VII), Justyna Jatczak (kl. VII).
W pierwszej grupie wiekowej, obejmującej klasy I - III, uczniowie podstawówki w Czernikowie zajęli następujące miejsca na podium: I miejsce - Zuzanna Rzeźniczak, II miejsce - Szymon Kordjalik, natomiast w drugiej grupie wiekowej, obejmującej klasy IV - VII - II miejsce - Emilia Karolak. Troje uczniów z podstawówki w Czernikowie zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu na szczeblu powiatowym. Trzymamy za nich kciuki.
tekst i foto: SP w Czernikowie

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Urząd Gminy Piątek informuje, że w czwartek 19 kwietnia 2018 r. na terenie Gminy Piątek zostanie przeprowadzona zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Odpady należy wystawiać w dniu wywozu przed bramę posesji o godzinie 7:00, a jeżeli zabudowanie znajduje się w znaczne odległości od drogi, po której jedzie pojazd zbierający odpady to nie dalej niż 15 m od jej osi.
Większe ilości jednorodnych odpadów zebranych w sposób selektywny mieszkańcy gminy mogą dostarczać indywidualnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pokrzywnicy w każdy piątek, w godzinach od 7:00 do 14:00
oraz do Sortowni Odpadów Opakowaniowych TONSMEIER Centrum Sp. z o.o. ul. Łąkoszyńska 127 w Kutnie.

Tags: 

Eliminacje gminne do LX edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży "Jak pięknie być czlowiekiem"

Organizatorem eliminacji gminnych była Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku. Do tegorocznych eliminacji przystąpiło 22 uczestników z 3 kategorii wiekowych.
W jury zasiedli: w roli przewodniczącej Pani Krystyna Wojtera oraz członkowie: Pani Renata Lepalczyk, Pani Beata Dębska. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury przyznało nagrody następującym uczestnikom:
w kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce - Zuzanna Rzeźniczak, uczennica kl. III , SP w Czernikowie,
II miejsce - Szymon Kordjalik, uczennica kl. III, SP w Czernikowie,
III miejsce – Weronika Kęsicka , uczennica kl. I a , SP w Piątku.

w kategorii klas IV – VII szkoły podstawowej:
I miejsce - Eliza Gabryelczak, uczennica kl. V b, SP w Piątku,
II miejsce - Emilia Karolak, uczeń kl. VI, SP w Czernikowie
II miejsce - Michalina Jaborska, uczennica kl. IV c, SP w Piątku

w kategorii gimnazjum:
I miejsce - Julia Kacprzak, uczennica kl. II a, Gimnazjum w Piątku
II miejsce - Maria Garus uczennica kl. III, Gimnazjum w Piątku.
Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz upominki.
Zwycięzcy I i II miejsca wezmą udział w eliminacjach powiatowych w Łęczycy, a być może nawet w rejonowych w Płocku, czego im najserdeczniej życzymy.
Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku dziękuje osobom zaangażowanym, rodzicom, nauczycielom, opiekunom w realizację eliminacji. Wszystkim uczestnikom konkursu, oraz szanownemu Jury dziękuję, a zwycięzcom gratulujemy!
GBP w Piątku

Tags: 

Komunikat o zagrożeniu upraw roślinnych

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Łęczyca
KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN
Województwo: łódzkie
Powiat: łęczycki
Agrofag: Parch jabłoni
Roślina: Jabłoń
Data publikacji komunikatu: 17.04.2018 r.
Jabłoniom zagraża parch jabłoni.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania parcha jabłoni należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
Parch jabłoni poraża wszystkie nadziemne niezdrewniałe organy jabłoni. Objawy choroby widoczne
są najczęściej na liściach i owocach. Rozwój grzyba przebiega w dwóch stadiach: konidialnym i workowym. Grzyb zimuje w postaci otoczni na opadłych porażonych liściach jabłoni.
W sprzyjających warunkach wilgotności i temperatury zarodniki wyrzucane są z otoczni i zakażają rośliny (infekcje pierwotne). W czasie sezonu wegetacyjnego grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych (infekcje wtórne).

W celu przeprowadzenia prawidłowej ochrony plantacji konieczne jest prawidłowe ustalenie tzw. okresów krytycznych – czyli takiego układu temperatury i czasu zwilżania liści, w którym przy obecności zarodników może dojść do infekcji tkanek rośliny. Liczba okresów krytycznych w sezonie wegetacyjnym może sięgać nawet kilkudziesięciu. Przydatne są do tego celu tzw. sygnalizatory okresów krytycznych.
Podstawą racjonalnego chemicznego zwalczania powinno być przeprowadzenie zabiegów w momencie zagrożenia infekcją przez grzyba. Kontynuacja metody chemicznej zależy od skutecznej ochrony w fazie infekcji pierwotnych, szczególnie do fazy kwitnienia jabłoni. Najwięcej zarodników workowych wysiewa się w fazie różowego pąka oraz kwitnienia.

W sadach, w których po zakończeniu infekcji pierwotnych nie stwierdzono objawów parcha jabłoni, ochronę chemiczną można ograniczyć do zabiegów w okresie wystąpienia długotrwałych opadów. W innych sadach powinna być kontynuowana do okresu zbiorów.
Ażeby ograniczyć możliwość zakażeń wiosną należy usuwać opadłe liście. W rejonach o dużym zagrożeniu uprawiać odmiany odporne na parcha.

Uczniowie z podstawówki w Piątku na obozie językowym EuroWeek - Szkoła Liderów

W dniach 11 – 15 kwietnia 2018r. 11 uczniów z klas V – VII ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku pod opieką nauczyciela języka angielskiego p. M. Sobieraj i opiekuna p. A. Pofit wzięło czynny udział w obozie językowym „EuroWeek – Szkoła Liderów” w Różance na Ziemi Kłodzkiej.

Program EuroWeek – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Organizatorzy starają się dotrzeć do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży i rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne, przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Fundacji EuroWeek.

Zajęcia w przeważającym stopniu były prowadzone w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy z: Austrii, Argentyny, Chorwacji, Chin, Dominikany, Etiopii, Finlandii, Filipin, Francji, Gruzjii, Gwatemali, Hiszpanii, Indii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Nepalu, Niemiec, Ugandy, Urugwaju, Peru, Rumunii, Tajlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Wietnamu.
Program organizowany jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Together Europe, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Akademią Morską w Szczecinie, przedstawicielami konsulatów, ambasad oraz parlamentarzystów europejskich.

Program EUROWEEK – SZKOŁA LIDERÓW obejmowała 5 bloków tematycznych: praca w grupie, kierowanie, kultura świata, Europa – stosunki między narodowe, liderstwo, Nauczyciel – opiekun otrzymał potwierdzenie współorganizowania obozu szkoleniowego. Szkoła otrzymała dyplom, a każdy uczestnik – certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie „EuroWeek – Szkoła Liderów”. Gratulujemy! . Uczniowie wraz z opiekunami są zachwyceni pobytem na obozie szkoleniowym i zapewniają, że za rok znowu pojadą tam, zachęcając swoje koleżanki i kolegów.
Uczestnicy obozu edukacyjnego, językowego EuroWeek: Natalia Kominiak – kl. VII a, Julia Marciniak kl. VII a, Wiktoria Siuda kl. VI b, Karolina Adamiak kl. VI a, Zuzanna Garus kl. VI a, Alicja Sołtyszewska kl. VI a, Aleksandra Czerwińska kl. Vi b, Oliwia Darmach kl. VI b, Marika Głuchowicz kl. V a, Aleksandra Jatczak kl. V a, Paulina Kacprzak kl. V a.
tekst i foto: SP w Piątku

Oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Łęczycy

W załączniku przedstawiamy oferty pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Łęczycy (16.04.2018).

Tags: 

Spotkanie w sprawie budowy linii energetycznej

W związku z przystąpieniem ENERGA OPERATOR S.A. do opracowania projektu linii elektroenergetycznej 110 kV relacji Żychlin - Piątek niezbędnej do budowy Głównego Punktu Zasilania oraz lepszego zaopatrzenia w energię elektryczną mieszkańców Gminy Piątek, zapraszam właścicieli działek leżących na terenie sołectw Pęcławice, Górki Pęcławskie, Janków-Orądki, Rogaszyn, Orenice, Łęka na spotkanie w dniu 23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek ) o godz. 10:00 w Urzędzie Gminy Piątek - sala konferencyjna.
W załączeniu wykaz działek rolnych na których planowana jest lokalizacji linii.

XV Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny

W dniach 12 - 13 kwietnia 2018 r. Gminne Przedszkole w Piątku zorganizowało XV jubileuszowy Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny. W Gminnym Ośrodku Kultury w Piątku gościliśmy koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych przedszkoli z powiatu łęczyckiego: Przedszkola Nr 1, 2, 4 z Łęczycy, Oddział Przedszkolny z Czernikowa oraz Gminne Przedszkole z Góry Św. Małgorzaty. Gośćmi honorowymi podczas Festiwalu byli p. Krzysztof Lisiecki – Wójt Gminy Piątek oraz Dyrektor GOK w Piątku – p. Dariusz Struszczak. Każde przedszkole, także i nasze, przedstawiło swoją bajkę. Każda z nich była inna, wyjątkowa. Wszyscy aktorzy wspaniale zagrali swoje role i bez tremy występowali na scenie. Całość uzupełniały piękne stroje, dekoracje oraz podkłady muzyczne. Cieszymy się ogromnie, że przedszkolaki ujawniły nie tylko swoje talenty aktorskie, ale również taneczne i piosenkarskie. Wszystkim gratulujemy wspaniałych występów. Za udział w Festiwalu każde przedszkole otrzymało pamiątkową statuetkę oraz dyplom.
A oto tytuły bajek, które mieliśmy okazję oglądać:
I dzień Festiwalu:
Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku – bajka, pt: „Zamieszanie w krainie bajek”
Oddział Przedszkolny w Czernikowie – bajka, pt: „Żarcik o wiośnie”
Przedszkole Nr 2 w Łęczycy – bajka, pt: „Spotkanie bajek”
II dzień Festiwalu:
Gminne Przedszkole w Górze Św. Małgorzaty – bajka, pt: „Z ekologią za pan brat”
Przedszkole Nr 1 w Łęczycy – bajka, pt: „Czerwony Kapturek”
Przedszkole Nr 4 w Łęczycy – bajka, pt: „Dzikie łabędzie” H. Ch. Andersena
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i rodzicom za pracę i pomoc w organizacji tej wspaniałej imprezy.
tekst i foto: Przedszkole w Piątku

Strony

Subskrybuj Articles

O nas, czyli Gminie Piątek

logo Gminy Piątek

Od północy obszar Gminy Piątek oparty jest na Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, która w kierunku południowym przechodzi w Równinę Łowicko-Błońską. Dalej na południe obszar gminy obejmuje fragmenty płatów wysoczyzny, porozcinanych dolinami Maliny, Strugi i Moszczenicy. Równinny teren, urozmaicony jest dolinami niewielkich rzek oraz wydmami śródlądowymi. Cały obszar leży w obrębie moreny dennej zlodowaceń środkowopolskich, stąd w podłożu występują gliny, piaski i żwiry. Wykształciły się na nich niezbyt żyzne gleby brunatne i płowe.

Czytaj więcej..

Ciekawe fotografie

randomness