Aktualności

Bezpłatna mammografia w Piątku

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?
Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.
„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.
Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
• w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
• lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w następującej lokalizacji:
Piątek – 28 marca 2018 przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, ul. Stodolniana 6

Od kwietnia ruszają kontrole w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie informuje, iż w Dzienniku Urzędowym RP w dniu 13.02.2018r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 09 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2018, poz. 360).
Rozporządzenie weszło w życie w dniu 28 lutego 2018r. i dotyczy zasad bioasekuracji w gospodarstwach, jakie muszą być przestrzegane przez wszystkich hodowców trzody chlewnej na Terytorium RP poza obszarem ochronnym, obszarem objętym ograniczeniami oraz obszarem zagrożenia.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie informuje, iż począwszy od miesiąca kwietnia 2018 r. będą realizowane kontrole przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kutnie w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Kontrole będą obejmowały zagadnienia dotyczące przestrzegania przez hodowców zasad identyfikacji i rejestracji świń oraz zasad bioasekuracji.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie
Izabela Antonkiewicz

Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku

W 2018 roku mija 55. rocznica powstania Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku oraz 50. rocznica opuszczenia murów szkoły przez pierwszy rocznik maturzystów. Z tej okazji szkoła zaprasza na Zjazd Absolwentów, który odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r.
Program:
8:30 – 10:30 - REJESTRACJA UCZESTNIKÓW w punkcie informacyjnym w budynku szkoły
10:30 - UROCZYSTE OTWARCIE ZJAZDU, przedstawienie Komitetu Organizacyjnego oraz programu uroczystości
11:00 - MSZA ŚW. w intencji absolwentów, uczniów, emerytów oraz pracowników szkoły, poświęcenie i przekazanie sztandaru szkoły
12:00 - 12:15 POWITANIE GOŚCI I UCZESTNIKÓW ZJAZDU PRZEZ DYREKTORA SZKOŁY
12:15 - 13:15 - CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
13:15 - 14:30 PRZEMÓWIENIA OKOLICZNOŚCIOWE
- przemówienia gości
- przemówienia absolwentów
14:30 - TORT
14:45 - 16:00 - OBIAD, obiady będą wydawane sukcesywnie, pozostała część uczestników zjazdu w tym czasie: zwiedzanie szkoły, zwiedzanie wystaw, pamiątkowe zdjęcia
16:00 - ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ ZJAZDU
16:30 - SPOTKANIA KLASOWE
18:00 - BAL ABSOLWENTÓW W SALI OSP PIĄTEK (DLA CHĘTNYCH)
Informacje na temat Zjazdu - www.zsmr.pl oraz telefonicznie - 24 389 41 00

Popołudnie z biznesem

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do współpracy przy organizacji cyklu spotkań „Popołudnie z biznesem”, które odbędą się na terenie Województwa Łódzkiego w terminie 16 marca - 27 kwietnia 2018r. i będą dedykowane przedsiębiorcom naszego regionu.

Spotkanie w powiecie łęczyckim planowane jest na dzień 4 kwietnia br. w Hotelu Chrobry (Topola Królewska 77a, 99-100 Łęczyca)
Organizatorami serii wydarzeń są Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Podczas spotkań zarówno przedsiębiorcy jak i Państwo będziecie mogli między innymi zapoznać się z mechanizmami wsparcia dla przedsiębiorstw. Uzyskają Państwo także informacje o instrumentach finansowych, którymi dysponuje Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz o możliwościach finansowania projektów oferowanych przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Ponadto przekazana zostanie wiedza na temat zbliżających się targów i misji, działalności Centrum Innowacji Biznesowej, Biura Handlu Zagranicznego i SkyHub, zarządzanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Uatrakcyjnieniem wydarzeń będzie wystąpienie gościa specjalnego, pana Artura Partyki - wicemistrza olimpijskiego w skoku wzwyż., prowadzącego wykład motywacyjny. W ramach „Popołudni z biznesem” będzie można również skorzystać z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, porad konsultantów Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i Doradców Biznesowych Centrum Innowacji Biznesowej.

Jesteśmy przekonani, że Państwa obecność na naszych wydarzeniach będzie stanowiła niezwykle ważny głos w dyskusji oraz pozwoli na podkreślenie znaczenia naszego cyklu spotkań. Będzie nam niezwykle miło gościć Państwa podczas „Popołudni z biznesem”. Bylibyśmy także niezwykle wdzięczni za pomoc w rozpowszechnianiu informacji o cyklu spotkań oraz promocji wśród lokalnej przedsiębiorczości

Osobą do kontaktów roboczych w sprawie współpracy jest Pani Izabela Witaszek, tel.: +48 724 544 018, e-mail: i_witaszek@larr.lodz.pl

Tags: 

Dzień Otwarty w podstawówce w Czernikowie

W środę 14 marca 2018 r. zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Czernikowie Dzień Otwarty. Tego dnia dzieci, które jeszcze nie są ani przedszkolakami, ani uczniami mogły wraz ze swoimi rodzicami zapoznać się z pracującymi w naszej szkole nauczycielami, a także przyjrzeć się salom lekcyjnych i ich wyposażeniu.

Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią p. Eweliną Kucharską przygotowały przedstawienie "Żarcik o wiośnie". Na scenie wystąpili także uczniowie klasy pierwszej. Pod czujnym okiem wychowawczyni p. Jolanty Barylskiej wcielili się w postacie z różnorodnych bajek, bowiem ich przedstawienie odpowiadało o zamieszaniu w krainie bajek. Inscenizacje te otrzymały gromkie brawa. Po ich zakończeniu zaproszone do szkoły i oddziału przedszkolnego dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych, a ich rodzice zwiedzili szkołę i mieszczący się przy niej oddział przedszkolny.
Każdy gość otrzymał miłą niespodziankę. Jak zwykle niezawodni rodzice uczniów, będących uczniami tejże placówki, przygotowali dla miłych gości słodki poczęstunek. Działający na terenie szkoły Zespół ds. Promocji stworzył i wydrukował dla rodziców informatory i poradniki adaptacyjne. Najmłodsi milusińscy otrzymali kolorowe baloniki oraz słodkie co nieco.
Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej w Czernikowie dostarczył dzieciom mnóstwo radości i wspaniałych przeżyć.
tekst i foto: SP w Czernikowie

Oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Łęczycy

W załączniku przedstawiamy oferty pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Łęczycy (19.03.2018).

Tags: 

Zajęcia biblioteczne - "Może będę aktorem?" w podstawówce w Czernikowie

We wtorek 13 marca 2018 roku odbyły się w Szkole Podstawowej w Czernikowie zajęcia biblioteczne - "Może będę aktorem?". Uczestniczył w nich szkolny logopeda, który przeprowadził z uczniami klasy trzeciej szereg ćwiczeń, a w tym: ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia dykcyjne.
W trakcie trwania zajęć wykorzystano audiobook "Ptasie radio". Po wysłuchaniu tekstu czytanego przez Irenę Kwiatkowską dzieci wypowiadały go samodzielnie z podziałem na role. Jako że staranna i wyraźna wymowa powinna być systematycznie ćwiczona od najmłodszych lat, uczniowie doskonalili w szkole poprawność wymowy. Poprzez wykorzystanie rymowanek, wierszyków i łamańców językowych u dzieci kształtowany był proces mówienia.
tekst i foto: SP w Czernikowie

Dlaczego Gmina Piątek decyduje się na emisję obligacji

Na łamach jednej z lokalnych gazet został opublikowany artykuł pt. „Senator Przemysław Błaszczyk zaniepokojony decyzją władz w Gminie Piątek”. Mając na uwadze zaniepokojenie senatora Przemysława Błaszczyka oraz kilkuosobowej grupy mieszkańców informujemy, że Gmina Piątek zamierza wyemitować obligacje gminne na kwotę 8 mln złotych. Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów niezbędnych inwestycji zaplanowanych do realizacji w Gminie Piątek. Inwestycji, które przyczynią się do dalszego rozwoju naszej gminy, a są od lat oczekiwane przez mieszkańców.

Najważniejszym celem stojącym obecnie przed Gminą Piątek jest przygotowanie terenów inwestycyjnych. Osadzenie nowych inwestycji na terenie gminy zapewni stałe źródło dochodów do budżetu gminy i wygeneruje wiele nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Prace nad przygotowaniem tych terenów prowadzone są od 2007 roku. Gmina po przeprowadzeniu skomplikowanych, czasochłonnych i mozolnych procedur przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego i innych uzgodnień urbanistycznych mogła wreszcie przystąpić do rozmów z inwestorami. Obecnie zadaniem czekającym gminę w związku z terenami inwestycyjnymi w miejscowościach Łęka i Broników jest rozpoczęcie wykupu gruntów pod budowę infrastruktury technicznej, która zapewni prawidłowe funkcjonowanie terenów inwestycyjnych (wykup gruntów pod Główny Punkt Zasilania Energetycznego, pod przepompownię gazu, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, drogi dojazdowe, oświetlenie, odwodnienie itp.). Działania te pociągają za sobą koszty, na pokrycie których brakuje środków w budżecie gminy, a są prowadzone z myślą o pozyskaniu dochodów i o mieszkańcach, dla których inwestycje oznaczają powstanie nowych miejsc pracy położonych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Jeżeli te zadania nie zostaną przeprowadzone , to sprowadzenie inwestorów do naszej gminy pozostanie niespełnionym marzeniem.

Tags: 

Niecodzienna lekcja matematyki w podstawówce w Piątku

W piątek, 16 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku odbyła się niezwyczajna lekcja matematyki nt. „Polubić i zrozumieć - matematyka w TIK". W zajęciach uczestniczyli: po 4 uczniów z klas czwartych wraz z nauczycielami ze Szkół Podstawowych z: Błonia, Leźnicy Małej, Sług, Topoli Królewskiej, Piątku i Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Łęczycy (placówkę reprezentowało ośmiu uczniów).

Głównym celem zajęć było ukazanie użyteczności oraz możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi TIK na lekcjach matematyki. Uczniowie otrzymali do rozwiązania zadania wykonane na platformie Learning Apps. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb naturalnych w zakresie 100, mnożenie liczb naturalnych jednocyfrowych, dzielenie z resztą liczb naturalnych, obliczanie obwodu wielokąta o danych długościach boków oraz znajomość cyfr rzymskich.
Niezwyczajną lekcję matematyki z uczniami klas czwartych w/w szkół przeprowadziła nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku - pani Agnieszka Psiurska - Wujcik. Zajęcia obserwowali: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku - pani Krystyna Grabowska wraz z nauczycielką tejże szkoły panią Agnieszką Sobór, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sługach - pani Barbara Kowalska wraz z nauczycielką panią Katarzyną Grabarczyk, pani Kinga Gawlik - nauczycielka z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka z Topoli Królewskiej, pani Wioletta Łuczak - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Błoniu, pani Halina Trzeciak - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej, pani Elżbieta Gajewicz - Kubiak - nauczycielka z Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Łęczycy.

W Piątku powstała Szkółka Kolarska Okręgowego Związku Kolarskiego

Okręgowy Związek Kolarski wraz z Regionalną Radą Olimpijską wystąpił do Wójta Gminy Piątek z propozycją przystąpienia przez Gminę Piątek do udziału w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa, poprzez utworzenie Szkółki Kolarskiej pod nazwą Szkółka Kolarska Okręgowy Związek Kolarski - Piątek. Inicjatywa ma na celu propagowanie kolarstwa na terenie województwa łódzkiego, a w szczególności w Gminie Piątek, z której wywodzi się mistrz świata i wicemistrz olimpijski w kolarstwie - Mieczysław Nowicki.

Z takiej propozycji współpracy z Okręgowym Związkiem Kolarskim grzech byłoby nie skorzystać, szczególnie, że patronem akcji został Mieczysław Nowicki, Honorowy Obywatel Piątku. Szkółka została zlokalizowana w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku, gdzie już w piątek 16 marca 2018 r. odbyły się pierwsze zajęcia pokazowo - ćwiczeniowe z udziałem trenerów OZK. Uczniowie pod kierunkiem fachowców próbowali swoich umiejętności kolarskich. Ponadto zajęcia miały na celu zachęcenie uczniów do uprawiania tej dyscypliny sportowej.
- Zainteresowanie uczniów jest duże. Zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Kolejne spotkania odbędą się w następnych tygodniu, zgodnie z harmonogramem ustalonym z trenerem – mówi na temat inicjatywy Krzysztof Lisiecki, Wójt Gminy Piątek.
Okręgowy Związek Kolarski wyposaży Szkółkę Kolarską w Piątku w rowery torowe, rolki oraz rowery szosowe. Pierwsze sztuki sprzętu kolarskiego już trafiły do Piątku.
- Pierwsze spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Zapraszamy i zachęcamy uczniów klas V-VII na zajęcia pozalekcyjne w kolejnych tygodniach. Każdy uczeń (dziewczyna i chłopiec) z klas V - VII pobiera formularz zgody rodzica na udział w tych zajęciach, w sekretariacie szkoły i dostarcza wraz z kopią karty rowerowej także do sekretariatu szkoły - informuje Krystyna Grabowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Piątku.

Strony

Subskrybuj Articles

O nas, czyli Gminie Piątek

logo Gminy Piątek

Od północy obszar Gminy Piątek oparty jest na Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, która w kierunku południowym przechodzi w Równinę Łowicko-Błońską. Dalej na południe obszar gminy obejmuje fragmenty płatów wysoczyzny, porozcinanych dolinami Maliny, Strugi i Moszczenicy. Równinny teren, urozmaicony jest dolinami niewielkich rzek oraz wydmami śródlądowymi. Cały obszar leży w obrębie moreny dennej zlodowaceń środkowopolskich, stąd w podłożu występują gliny, piaski i żwiry. Wykształciły się na nich niezbyt żyzne gleby brunatne i płowe.

Czytaj więcej..

Ciekawe fotografie

randomness