Janowice – Pomnik Ofiar Faszyzmu

JanowicePomnik Ofiar Faszyzmu, ufundowany przez społeczność lokalną dla upamiętnienia rozstrzelanych w dniu 10.09.1939r. sześciu mieszkańców Janowic. Pomnik odsłonięto 23.09.1962r., ciała ofiar znajdują się na cmentarzu parafialnym w Piątku.

Wiele atrakcji turystycznych okolic Piątku związanych jest z ziemiańską przeszłością tych terenów. Po właścicielach ziemskich pozostały dwory, które w większości uległy zniszczeniu (dewastacji) w pierwszych latach PRL-u. Do nielicznych dobrze zachowanych posiadłości ziemiańskich należą dwory w Witowie (własność światowej sławy skrzypka K. A. Kulki), Goślubiu, Balkowie, Sułkowicach, Orenicach i Piekarach.

Po innych pozostały jedynie malownicze ruiny. We wszystkich zachowały się parki podworskie, w większości uznane za zabytkowe, z ciekawymi okazami drzew (w tym pomników przyrody). Wiele wsi gminy Piątek może pochwalić się bogatą historią i starą metryką.