bezpieczeństwo

Podczas sezonu grzewczego warto zainwestować w czujkę czadu

Rozpoczął się już na dobre sezon grzewczy. Okres ten jest szczególnym czasem, w którym wzrasta liczba ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych w wyniku pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Aby temu zapobiec warto jest przejrzeć nasze urządzenia grzewcze, kominy oraz wentylację pomieszczeń. Zwłaszcza kotłowni oraz kuchni.  Niestety nasze nowoczesne okna nie dopuszczą do tego, aby niebezpieczne produkty spalania wydostały się na zewnątrz. Często bóle głowy, senność, apatia mogą być po prostu wywołane niewielkim podtruciem tlenkiem węgla, którego ani nie czuć, ani nie widać. Może on powstawać w niesprawnych urządzeniach grzejnych, do których podczas spalania dopływa zbyt mała ilość tlenu np. do pieców węglowych przy nie zachowaniu prawidłowej wentylacji nawiewnej (zbyt szczelnych kotłowniach), a także pieców gazowych, kuchenek gazowych, a zwłaszcza łazienkowych podgrzewaczy gazowych. We wszystkich urządzeniach grzewczych gdzie paliwem jest gaz produktem spalania jest para wodna, która uniemożliwia dopływ tlenu do środowiska spalania. Pamiętajmy, więc o dobrym dopływie powietrza i odpływie gazów spalania.
Urządzeniami, które mogą ostrzec nas o powstaniu pożaru są czujki dymowe, a przed występowaniem w naszym środowisku czadu czujki CO. Zakup to jednak jeszcze nie wszystko. Powinniśmy je odpowiednio umieścić. Czujki dymu najlepiej umocować na suficie w pomieszczeniach, które mają połączenie z innymi np. przedpokojach w najwyższych punktach budynku lub mieszkania. Natomiast czujki czadu montujemy w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na ścianie na wysokości głowy. Czujek wielofunkcyjnych nie polecam.
W przypadku tlenku węgla zasada ,,lepiej zapobiegać niż leczyć’’ ma szczególne uzasadnienie.  Pamiętaj, że to od Ciebie uzależnione jest życie i zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Komendant Gminny OSP w Piątku

 

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i Internecie

W środę 5 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku odbyła się kolejna niecodzienna lekcja nt. bezpieczeństwa. Mł. asp. pani Agata Bierzyńska z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii KPP w Łęczycy spotkała się z uczniami z klas I – VI, z którymi rozmawiała o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o bezpieczeństwie w sieci.
W pierwszej części spotkania poruszyła zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci orientowały się w przepisach ruchu drogowego, wiedziały jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Następnie pani policjantka odniosła się do bezpieczeństwa w sieci. Tą część spotkania poświęcono rozmowie na temat bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi poznanymi w sieci oraz o treściach jakich w internecie lepiej nie umieszczać. Nauczyciel zajęć komputerowych przygotował także prezentacje na ten temat. Uczniowie bacznie i w skupieniu słuchali prelegenta i oglądali prezentowany materiał.
W drugiej części uczestniczyli tylko uczniowie z klas IV – VI. Pani Bierzyńska zwróciła uwagę uczniów na temat odpowiedzialności karnej wśród osób nieletnich. Policjantka omówiła m.in. takie zagadnienia jak: czyn karany, wykroczenie, demoralizacja, nieletni, małoletni, zasady odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne i wykroczenia w zależności od wieku sprawcy. Wyjaśniła także jakie zachowania świadczą o przejawach demoralizacji i jakich sytuacji należy unikać aby nie popaść w konflikt z prawem.
Policja podczas spotkania podzieliła się wskazówkami i przekazała informacje, które mają zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym mieszkańcom powiatu łęczyckiego.
tekst i foto: SP w Piątku

Subskrybuj RSS - bezpieczeństwo

O nas, czyli Gminie Piątek

logo Gminy Piątek

Od północy obszar Gminy Piątek oparty jest na Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, która w kierunku południowym przechodzi w Równinę Łowicko-Błońską. Dalej na południe obszar gminy obejmuje fragmenty płatów wysoczyzny, porozcinanych dolinami Maliny, Strugi i Moszczenicy. Równinny teren, urozmaicony jest dolinami niewielkich rzek oraz wydmami śródlądowymi. Cały obszar leży w obrębie moreny dennej zlodowaceń środkowopolskich, stąd w podłożu występują gliny, piaski i żwiry. Wykształciły się na nich niezbyt żyzne gleby brunatne i płowe.

Czytaj więcej..

Ciekawe fotografie

randomness