bezpieczeństwo

Marsz Milczenia i Happening w Środku Polski

Widoczni - bezpieczni, pod takim hasłem odbył się w piątek 1 grudnia br. Marsz Milczenia i Happening w Piątku - Geometrycznym Środku Polski. Wzięli w nim udział uczniowie z placówek oświatowych z Piątku wraz z nauczycielami i rodzicami. Imprezę zorganizowano z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

KRUS apeluje: Rolniku, bądź bezpieczny na drodze - noś odblaski!

Jesienią i zimą zmierzch zapada szybko, częściej pada deszcz lub śnieg, a rano długo utrzymuje się mgła. Te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głównie piesi i rowerzyści, są mniej widoczni. Na niebezpieczeństwo potrącenia przez pojazdy mechaniczne szczególnie narażeni są mieszkańcy terenów wiejskich, gdzie infrastruktura techniczna nie zawsze jest tak rozwinięta jak w miastach. Rolnicy i członkowie ich rodzin często poruszają się po wąskich, nieoświetlonych drogach, bez chodników i utwardzonych poboczy, po których również przemieszczają się nieoświetlone lub niewystarczająco oświetlone ciągniki i maszyny rolnicze, motocykle i rowery. Dla pieszych poruszanie się po zmroku poza terenem zabudowanym oznacza zwykle poruszanie się w ciemności, a dla kierowców pojazdów - nagłe pojawienie się pieszego na poboczu lub skraju jezdni. Nietrudno wówczas o wypadek. Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia powyższych zagrożeń jest noszenie elementów odblaskowych na ubraniu. KRUS przypomina, że kierowca ma na drodze zupełnie inną widoczność, niż pieszy. Pieszy widzi pojazd z odległości około 1000 metrów i często błędnie zakłada, że jest również widziany przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu. Niestety, tak najczęściej nie jest. Osoba ubrana na ciemno, bez elementów odblaskowych, widoczna jest nocą w świetle reflektorów dopiero z odległości 20-30 metrów. W przypadku mijania się dwóch jadących z naprzeciwka pojazdów, kierowca może w ogóle pieszego nie zauważyć! Osoby znajdujące się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym mają obowiązek posiadania w widocznym miejscu elementów odblaskowych. Nocą nie muszą nosić odblasków osoby idące po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także poruszające się w strefie zamieszkania. Osoby nie przestrzegające przepisów dotyczących obowiązku noszenia odblasków poza tere-nem zabudowanym mogą zostać ukarane mandatem. Brak odblasków u poszkodowanego może być również uznany za przyczynienie się do zaistnienia wypadku i stanowić powód do odmowy wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. Nie o karę jednak tu chodzi, lecz przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo. War¬to zainwestować kilka złotych w elementy, które poprawią naszą widoczność po zmroku. Coraz częściej nosimy elementy odblaskowe. Mogą to być opaski, kamizelki oraz smycze.

Podczas sezonu grzewczego warto zainwestować w czujkę czadu

Rozpoczął się już na dobre sezon grzewczy. Okres ten jest szczególnym czasem, w którym wzrasta liczba ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych w wyniku pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Aby temu zapobiec warto jest przejrzeć nasze urządzenia grzewcze, kominy oraz wentylację pomieszczeń. Zwłaszcza kotłowni oraz kuchni.  Niestety nasze nowoczesne okna nie dopuszczą do tego, aby niebezpieczne produkty spalania wydostały się na zewnątrz. Często bóle głowy, senność, apatia mogą być po prostu wywołane niewielkim podtruciem tlenkiem węgla, którego ani nie czuć, ani nie widać. Może on powstawać w niesprawnych urządzeniach grzejnych, do których podczas spalania dopływa zbyt mała ilość tlenu np. do pieców węglowych przy nie zachowaniu prawidłowej wentylacji nawiewnej (zbyt szczelnych kotłowniach), a także pieców gazowych, kuchenek gazowych, a zwłaszcza łazienkowych podgrzewaczy gazowych. We wszystkich urządzeniach grzewczych gdzie paliwem jest gaz produktem spalania jest para wodna, która uniemożliwia dopływ tlenu do środowiska spalania. Pamiętajmy, więc o dobrym dopływie powietrza i odpływie gazów spalania.
Urządzeniami, które mogą ostrzec nas o powstaniu pożaru są czujki dymowe, a przed występowaniem w naszym środowisku czadu czujki CO. Zakup to jednak jeszcze nie wszystko. Powinniśmy je odpowiednio umieścić. Czujki dymu najlepiej umocować na suficie w pomieszczeniach, które mają połączenie z innymi np. przedpokojach w najwyższych punktach budynku lub mieszkania. Natomiast czujki czadu montujemy w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na ścianie na wysokości głowy. Czujek wielofunkcyjnych nie polecam.
W przypadku tlenku węgla zasada ,,lepiej zapobiegać niż leczyć’’ ma szczególne uzasadnienie.  Pamiętaj, że to od Ciebie uzależnione jest życie i zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Komendant Gminny OSP w Piątku

 

Strony

Subskrybuj RSS - bezpieczeństwo

O nas, czyli Gminie Piątek

logo Gminy Piątek

Od północy obszar Gminy Piątek oparty jest na Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, która w kierunku południowym przechodzi w Równinę Łowicko-Błońską. Dalej na południe obszar gminy obejmuje fragmenty płatów wysoczyzny, porozcinanych dolinami Maliny, Strugi i Moszczenicy. Równinny teren, urozmaicony jest dolinami niewielkich rzek oraz wydmami śródlądowymi. Cały obszar leży w obrębie moreny dennej zlodowaceń środkowopolskich, stąd w podłożu występują gliny, piaski i żwiry. Wykształciły się na nich niezbyt żyzne gleby brunatne i płowe.

Czytaj więcej..

Ciekawe fotografie