zdrowie

Badania słuchu dla Mieszkańców Gminy Piątek

KPF Protetyka słuchu zaprasza:
badania słuchu
aparaty słuchowe
konsultacje laryngologiczne
Realizujemy refundacje NFZ, PFRON i inne

Miejsce: NZOZ ALAMED, Piątek, Stodolniana 6/2 w każdy drugi czwartek miesiąca od godz. 14:00
tel: 502 849 246

Kalendarz pracy w 2017 r.:18 styczeń, 9 luty, 9 marzec, 13 kwiecień, 11 maj, 8 czerwiec, 13 lipiec, 10 sierpień, 14 wrzesień, 12 październik, 9 listopad, 14 grudzień

Uczniowie z Piątku uczestniczyli w największej na świecie lekcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej

W poniedziałek 17 października 2016r. w samo południe w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku rozpoczęła się największa na świecie lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W szkolnej akcji uczestniczyło 25 uczniów i 5 nauczycieli, by uczyć się, jak ratować ludzi.
Uczniowie i dorośli zdobywają wiedzę o tym, jak w prawidłowy sposób uciskać klatkę piersiową i dokonywać tzw. wdechów ratowniczych w przypadku ustania czynności serca lub bezdechu.
- Od najmłodszych lat wyrabiamy u uczniów naszej szkoły nawyk reagowania na takie sytuacje. Wpajamy uczniom, że ważna jest każda sekunda i każdy, nawet najmłodszy, może pomóc w sytuacji krytycznej ratującej życie. Niejednokrotnie,  w dorosłym życiu, trudno nam opanować atak paniki i zachować zdrowy rozsądek, by natychmiast pomóc potrzebującemu. Stosując profilaktykę w tym zakresie, wyrabiamy u dziecka nawyki, które w przyszłości zaowocują - komentuje akcję p. Krystyna Grabowska, dyrektor podstawówki w Piątku.
Nie zawsze możemy liczyć na natychmiastową specjalistyczną pomoc lekarską, szybki przyjazd karetki pogotowia i zespołu resuscytacyjnego, dlatego tak ważna jest wiedza, jak się wtedy zachować, jak pomóc.
Podstawówka w Piątku po raz trzeci spotyka się, by wspólnie pobić rekord i w całej Polsce jednocześnie uczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej. Działania z tym związane prowadzi pani Bożena Szymczak – nauczyciel WOŚP.
tekst i foto: SP w Piątku

W Szkole Podstawowej w Piątku dyskutowali o zdrowym żywieniu

W czwartek 7 kwietnia, w  Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Piątku, z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia, gościła pani Teresa Jagiełło  - ekspert zdrowego żywienia z ZSMR w Piątku. Uczniowie klas V – VI  podczas spotkania z  Gościem, dowiedzieli się, przypomnieli i uzupełnili wiedzę nt.  zdrowego odżywiania się, co należy jeść a czego unikać aby długo cieszyć się zdrowiem.
- Zdrowe żywienie to jest Wasza przyszłość - niejednokrotnie podkreślała prelegentka. Przedstawiła zebranym „Dziesięcioro przykazań zdrowotnych” – zasad zdrowego żywienia wypracowane przez Radę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia. Zachęcała uczestników spotkania do zdrowego odżywiania się, ale także i do aktywności fizycznej.
- Małymi kroczkami, ale zacznijmy coś robić – już teraz odżywiaj się prawidłowo – zdrowe żywienie i ruch muszą iści w parze - apelowała pani Jagiełło. Kilkakrotnie mówiła, że „nie ma diety cud – trzeba po prostu odpowiednio odżywiać się: 5 posiłków dziennie, 2 litry wody i do tego ruch (aktywność fizyczna) to jest dopiero dieta cud - podkreśliła prowadząca.
Prelegentka wskazała także błędy żywieniowe, których należy unikać. Wszyscy uczestnicy spotkania z zainteresowaniem uczestniczyli w ciekawej lekcji przyrody – lekcji zdrowego żywienia, by unikać problemu społecznego i medycznego jakim jest m.in. cukrzyca. Pani Jagiełło zachęciła uczestników spotkania, by korzystali z informacji podanych na stronach internetowych: www.trzymajforme.pl oraz www.who.un.org.pl. Powyższe spotkanie stanowi jedną z  inicjatyw podejmowanych przez Szkołę Podstawową w Piątku,  w ramach realizowanego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę".
Uczestnicy spotkania otrzymali także informację w formie broszurki, by utrwalić i podzielić się podanymi wiadomościami z dzisiejszego spotkania w domach rodzinnych. Na koniec uczniowie podziękowali pani T. Jagiełło za spotkanie na tak ważny temat, jakim jest zdrowie.
Ponadto, w każdej klasie I – VI, odbyły się rozmowy, pogadanki, dyskusje nt. „Światowy Dzień Zdrowia 2016 pokona cukrzycę. Zdrowe żywienie na co dzień” z wykorzystaniem materiałów w formie prezentacji multimedialnej uzyskanej od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy.
tekst i foto: SP w Piątku

Subskrybuj RSS - zdrowie

O nas, czyli Gminie Piątek

logo Gminy Piątek

Od północy obszar Gminy Piątek oparty jest na Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, która w kierunku południowym przechodzi w Równinę Łowicko-Błońską. Dalej na południe obszar gminy obejmuje fragmenty płatów wysoczyzny, porozcinanych dolinami Maliny, Strugi i Moszczenicy. Równinny teren, urozmaicony jest dolinami niewielkich rzek oraz wydmami śródlądowymi. Cały obszar leży w obrębie moreny dennej zlodowaceń środkowopolskich, stąd w podłożu występują gliny, piaski i żwiry. Wykształciły się na nich niezbyt żyzne gleby brunatne i płowe.

Czytaj więcej..

Ciekawe fotografie

randomness