Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku

Urząd Miejski w Piątku informuje, iż  drugi termin składania wniosku    o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego na 2024 rok będzie realizowany od 1 sierpnia 2024 r. do 2 września 2024 r.

• należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2024 r. oraz
  • informacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o DJP ( bydła / owiec / kóz / koni ) posiadanych przez wnioskodawcę zwierząt. Zwiększenie limitu na posiadane zwierzęta nie zgłoszone w lutym nie będzie możliwe w sierpniu (II termin), chyba że wniosek nie był składany w lutym.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 07.12.2023 r. w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku ustalona kwota wynosi 1,46 zł za litr oleju.

Zwrot podatku akcyzowego jest ustalany na podstawie:

• powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu rolnika,
  • średniej rocznej liczby DJP bydła, owiec, kóz, koni oraz średniej rocznej liczby świń

Limit zwrotu podatku akcyzowego wynosi:

160,60 zł x ilość ha użytków rolnych (110 x 1,46) oraz
5,84 x średnia liczba dużych jednostek przeliczeniowych świń
58,40 x średnia liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła, kóz, owiec, koni.

Dotacje będą wypłacane w terminie:

1. od dnia 1 października do dnia 31 października – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w miesiącu sierpniu.