Pracowite wakacje w sołectwach

Na terenie dziewięciu sołectw naszej gminy lato upływa nie tylko pod znakiem intensywnych prac polowych ale również realizacji zadań, na które sołectwa otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Sołectwo na Plus”.
Przypominamy, że w tegoroczny naborze wniosków do programu „Sołectwo na Plus” 9 sołectw z Gminy Piątek otrzymało dofinansowanie (po 15 tys z budżetu Województwa Łódzkiego i średnio po 5 tys. z budżetu Gminy Piątek). Są to sołectwa:
– Balków – Z lokalnymi potrawami w świat,
– Bielice-Broników – Doposażenie świetlicy wiejskiej w Bielicach,
– Czerników – Miejsce rekreacji i wypoczynku,
–  Janków-Orądki – Przy wspólnym stole,
– Konarzew – Wspólne planowanie i pracowanie efektem integracji,
– Mchowice – Zakup wiat przystankowych,
– Orenice – Doposażenie zaplecza kuchennego świetlicy wiejskiej,
– Piątek – Wielopokoleniowy plac zabaw,
–  Piekary – Wyposażenie świetlicy wiejskiej w Piekarach.

Sołectwo Balków praktycznie już uporało się z zakupami doposażenia kuchni w świetlicy wiejskiej w Balkowie. Dzięki doposażeniu mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje kulinarne pasje, a w świetlicy będą powstawały pyszne potrawy wykonane na bazie miejscowych warzyw i owoców.
Niebawem wzrosną także możliwości wykorzystania świetlicy w Bielicach. Stanie się to za sprawą doposażenia obiektu, które zostanie tu zakupione.
W sołectwie Czerników trwają prace nad budową miejsca wypoczynku i rekreacji. Na terenie przy miejscowej podstawówce stanie obszerna altanka i zakupiony już grill ogrodowy.
Nowe krzesła i stoły stanowić będą wyposażenie świetlicy OSP w Jankowie, które pojawi się tu dzięki realizacji sołeckiego projektu.
Pracowicie lato spędzają też mieszkańcy sołectwa Konarzew. Realizując swój projekt zakupili już grilla ogrodowego, a wkrótce na terenie przy świetlicy stanie altanka.
Trwają też prace w sołectwie Mchowice, na terenie którego efektem realizacji programu „Sołectwo na Plus” będą trzy wiaty przystankowe, które mieszkańcy ustawią przy trasie autobusu szkolnego. Już od jesieni dzieci oczekujące na dojazd do szkół będą mogły schronić się przed wiatrem i deszczem pod zakupionymi wiatami, które właśnie przywieziono od producenta.
Przygotowując swój wniosek na doposażenie świetlicy postawili też mieszkańcy Orenic. Zakup doposażenie obiektu pozwoli na jeszcze lepszą organizację spotkań dla mieszkańców sołectwa i gminy.
Nowe wyposażenie pojawi się też na placu zabaw w Piątku (przy ul. Stodolnianej).  W ramach realizacji projektu pod drewnianą altanką pojawi się stół do gry w chinczyka i warcaby oraz ławki.
Aktywnie letni czas spędzają także mieszkańcy sołectwa Piekary, którzy miejscową świetlicę doposażają w sprzęty służące rekreacji i integracji mieszkańców.
Na realizację zadań sołectwa mają czas do końca listopada 2024 r.