Fotorelacja TMPiO z WIECZORNICY „SŁOŃCE WSCHODZI”!

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Piątek!

Jednym z zadań statutowych Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic jest promocja Piątku i jego historycznego dorobku, dlatego też w minioną sobotę w samym sercu Polski, współtworzyliśmy razem z Państwem Wieczornicę „Słońce wschodzi”, by nie zapomnieć o tym co minione, by kultywować to, co najważniejsze.

Sobotni wieczór spedziliśmy wśród Nich, a raczej razem z Nimi, ludźmi, krórzy polegli za naszą Wolność.
Z żołnierzami z Grupy Operacyjnej gen. Edmunda Knolla-Kownackiego z trzech dywizji piechoty (14, 17 i 25) wspieranej przez Wielkopolską i Podolską Brygadę Kawalerii…
To oni, jak również mieszkańcy naszego miasta walczyli o Polskę, o naszą przyszłość i obecną teraźniejszość.

W roku 2024 przyszło zmagać się nam z niespokojną rzeczywistością na wschodzie Europy. Dlatego też tak ważna jest historia, wyciąganie wniosków, refleksja nad tym co istotne, by zło nigdy nie powróciło.

W Piątku, w samym środku Rzeczpospolitej Polskiej, polski żołnierz walczył, niejednokrotnie, aż do utraty tchu, dlatego też chcieliśmy podziękować, wspomnieć i przybliżyć tamte dni.

Rok 2024 to także 1. rocznica śmierci Pani Danuty Stępniewskiej – piątkowianki, która pisała o Piątku w przepiękny sposób. Jej myśli spisane zostały przez Panią Elżbietę Kucharską, natomiast staraniem Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic wydane zostały w postaci książki pt. „Okruchy Wspomnień”.

Dziękujemy Pani Julii Stępniewskiej, wnuczce Pani Danuty, za odczytanie biografii babci.

Współorganizatorzy:

– Urząd Miejski w Piątku
– Grupa Interwencyjna UM Piątek
– Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku
– Gminny Ośrodek Kultury w Piątku
– MK Music Oprawa muzyczna Krzysztof Mardofel
– Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątku
– KGW Aktywna Pokrzywnica
– Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w Barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii

/ fot.: Łukasz Bartczak TMPiO

Damian Urbanek