Obchody Dnia Św. Huberta w Łęczycy

Tradycja obchodów Dnia Św. Huberta jest bardzo długa i sięga kilka wieków wstecz. Aby tradycji stało się zadość również na Ziemi Łęczyckiej postanowiono tę tradycje pokazać szerszym odbiorcom i w dniu 5 października 2024 roku zaplanowano wiele atrakcji związanych z tym świętem. Do niedawna tradycja obchodów Dnia Św. Huberta była kultywowana tylko w ścisłym gronie osób zainteresowanych jeździectwem i myślistwem. Koła łowieckie z terenu Powiatu Łęczyckiego oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy już po raz szesnasty zapraszają do udziału w Łęczyckim Hubertusie gości z całego kraju: myśliwych, leśników, hodowców i właścicieli psów myśliwskich, przedstawicieli mediów, reprezentujących kynologię i sympatyków myślistwa, leśnictwa oraz muzyki myśliwskiej. Wszyscy mogą poczuć podniosły charakter uroczystości.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi, to wyjątkowe święto może uzyskać ciekawy charakter i oprawę, godną wielowiekowej tradycji. Pięknym i najważniejszym elementem obchodów dnia Św. Huberta jest Msza Hubertowska, odprawiana w zabytkowym Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy. Uczestnikami Mszy Hubertowskiej są myśliwi z pocztami sztandarowymi, rodziny myśliwych, a także leśnicy, okręgowe władze łowieckie oraz władze państwowe, samorządowe i mieszkańcy Powiatu Łęczyckiego. Po mszy św. wszyscy jej uczestnicy przejdą prowadzeni przez orkiestrę dętą z Łęki korowodem na Plac T. Kościuszki.

Podczas Dnia Św. Huberta w Łęczycy nie odbywają się polowania i nie ma także pokotu. W czasie prezentacji omawiana jest problematyka ekologiczna Podkreślana jest rola myśliwych w gospodarowaniu w ekosystemach. W festynie licznie uczestniczą również uczniowie ze szkół Powiatu Łęczyckiego. W trakcie w/w wydarzenia odbędzie się również konkurs kulinarny pn. „Królewski Pasztetoraz degustacja potraw takich jak: żurek i bigos przygotowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łęczycy.

Licznie prezentowane będą też stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z możliwością degustacji regionalnych przysmaków, również będą stoiska z rękodziełem i inne tematycznie związane z myślistwem, leśnictwem, kynologią.

Podczas trwania obchodów Św. Huberta w Łęczycy, można będzie posłuchać muzyki myśliwskiej, wykonywanej przez zespół sygnalistów „Hubertusy” z terenu Powiatu Łęczyckiego. Będzie można obejrzeć emisję filmu przyrodniczego Pana Grzegorza Sawickiego pt. „Czy znasz Dolinę Bzury?”. Odbędą się także pokazy ras psów myśliwskich. Będzie można wziąć udział w warsztatach m.in.: ekologicznych, pszczelarskich.

Ziemia Łęczycka to miejsce o wielowiekowej bogatej historii, owianej legendami o Borucie, z wieloma urokliwymi miejscami, które warte są zobaczenia. Polska kultura łowiecka jest ważnym elementem naszej kultury narodowej, dlatego tez zachęcamy do uczestniczenia  w naszym wyjątkowym Hubertusie, a także do odwiedzania pięknych zabytków Ziemi Łęczyckiej.

Zapraszamy do licznego udziału w,,XVI Ekologicznym  Hubertusie Łęczyckim”. Dla uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci.