Konsultacje społeczne w sprawie Bonu senioralnego
Polskie społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Dlatego tematy związane z seniorami są niezmiernie bliskie. W dniu 30 października 2024r. odpowiadając na zaproszenie Wojewody Łódzkiego Pani Doroty Ryl przedstawiciele Gminy Piątek uczestniczyli w konsultacjach społecznych z ministrą ds. polityki senioralnej Panią Marzeną Okłą-Drewnowicz. Gminę Piątek w konsultacjach na temat bonu senioralnego reprezentowała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątku Martyna Kacprzak i pracownik socjalny Anna Sakiewa.
Wprowadzenie bonów senioralnych w Polsce to przełomowa zmiana, która może mieć znaczący wpływ na życie osób opiekujących się osobami starszymi. Bon senioralny będzie wspierał osoby aktywne zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej, w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.
Bon senioralny to nowe świadczenie finansowe, które ma wspierać osoby opiekujące się osobami starszymi. Bon ten będzie można wykorzystać na opłacenie usług opiekuńczych świadczonych przez osoby spełniające określone kryteria. Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie połowę obowiązującej stawki minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2024 roku około 2121 zł do 2150 zł. Kwota ta będzie wypłacana z możliwością wykorzystania jej przez opiekuna na realizację niezbędnych usług w ramach opieki nad bliskim.
Bony senioralne nie są dostępne dla wszystkich osób opiekujących się osobami starszymi. Opiekun musi spełniać określone kryteria, takie jak:
-Aby otrzymać wsparcie, będzie należało być osobą aktywną zawodową. Twórcy programu zakładają, że najczęściej osobami sprawującymi opiekę będzie najbliższa rodzina czyli dzieci seniora.
– Osoba, nad którą sprawowana jest opieka, musi mieć co najmniej 75 lat i wymagać opieki w zakresie podstawowych czynności życiowych.
Wprowadzenie bonów senioralnych to pozytywna zmiana, która może mieć znaczący wpływ na życie osób opiekujących się osobami starszymi. Bony te mogą ułatwić pogodzenie pracy zawodowej z obowiązkami opiekuńczymi. Oczywiście, bony nie rozwiążą wszystkich problemów związanych z opieką nad osobami starszymi. Niemniej jednak są one ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji osób opiekujących się seniorami.
Minister Marzena Okła-Drewnowicz, idąc konsekwentnie za swoim zapowiedziami podjęła już szereg działań mających pozytywny wpływ na sytuację osób starszych w Polsce m.in. zainicjowała powołanie międzyresortowego zespołu ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi jak również powołała Radę ds. Polityki Senioralnej.