Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Bezpieczne wakacje bez zatruć pokarmowych

Wakacje. Czas przygód, niestety także żołądkowo-jelitowych. Podróże, przebywanie poza domem, spotkania towarzyskie na świeżym powietrzu… i wisząca nad nimi groza zatruć pokarmowych. Możemy ją oczywiście zminimalizować, przestrzegając podstawowych zasad higieny.

Zatrucia pokarmowe to ostre i gwałtowne dolegliwości: nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka, wysoka temperatura. Objawy te występują od kilku do kilkunastu godzin, najdłużej kilka dni, po spożyciu żywności zanieczyszczonej drobnoustrojami lub toksynami. Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych są bakterie z rodzaju Salmonella (w 2018 r. w woj. łódzkim 98,4% odnotowanych przypadków zatruć pokarmowych stanowiły właśnie zatrucia salmonelozowe).

Produkty spożywcze, które w sezonie letnim mogą doprowadzić do zatruć pokarmowych, to zazwyczaj:

– ciasta kremowe, torty, napoleonki, serniki produkowane ?na zimno?, lody, desery,
– sałatki jarzynowe, mięsne, jajeczne (zwłaszcza z majonezem), kaszanki, pasztety, salcesony,
– galaretki podrobowe, mięsne, jarzynowe,
– mięsa i wyroby mięsne surowe (tatar), jaja, konserwy mięsne produkcji domowej.

Wakacje zdrowe, smaczne, bez komplikacji? Pomogą poniższe wskazówki:
Zwracaj uwagę na wygląd, zapach, smak oraz datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia sprzedawanej żywności.
– Dokładnie sprawdzaj świeżość i jakość kupowanych warzyw i owoców ? nie nabywaj tych z oznakami zepsucia, zapleśnienia czy ognisk gnilnych.
– Sprawdzaj, czy oferowana żywność jest odpowiednio chroniona przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, np. za pomocą osłony przed owadami.
– Nie kupuj lodów i innych produktów częściowo rozmrożonych
– Unikaj wyrobów zawierających krem, które przechowywane są poza urządzeniami chłodniczymi.
– Kupując lody, ciastka z kremem i inne środki spożywcze w przydrożnych barach i restauracjach, zwracaj uwagę na stan sanitarno-higieniczny punktów sprzedaży i zaplecza chłodniczego.
– Nie kupuj mięsa, drobiu oraz ryb z niepewnego źródła (bez pewności o dokonanym badaniu weterynaryjnym), a także wtedy, gdy widoczne są objawy nieświeżości lub zepsucia (zmiany zapachu, barwy, konsystencji itp.).
– Ogranicz do minimum czas transportu żywności od miejsca zakupu do domu (wysoka temperatura i czas sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów).
– Pamiętaj, by surowe mięso, drób i ryby jak najszybciej umieszczać w lodówce, w temperaturze nie wyższej niż 4°C.
– Produkty zamrożone przechowuj w temperaturze poniżej -18°C. Raz rozmrożone nie mogą być zamrażane ponownie. Powinny być spożywane jak najszybciej lub od razu poddawane obróbce cieplnej.
– Oddzielnie przechowuj surowce i produkty przeznaczone do bezpośredniego spożycia.
– Nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli umieszczana jest w lodówce.
– Pamiętaj, że termin przydatności do spożycia odnosi się do produktów fabrycznie zamkniętych ? po otwarciu, należy je spożyć możliwie jak najszybciej.
– Produkty konserwowe w puszkach i słoikach należy przed spożyciem dokładnie sprawdzić pod kątem bombażu (czyli wydęcia), wyraźnego uchodzenia gazu podczas otwierania, zmian zapachu, barwy, konsystencji i smaku.
– Warzywa i owoce, przed obraniem, należy starannie umyć pod bieżącą wodą (warzywa okopowe szczotką). Po obraniu należy opłukać je ponownie, również pod bieżącą wodą.
– Do mycia żywności używaj bezpiecznej wody, a w razie wątpliwości ? przegotuj ją.
– Jaja przed wybijaniem należy najpierw umyć, a następnie poddać dezynfekcji Jeśli mają być poddawane obróbce termicznej (gotowanie, smażenie), przed użyciem należy umyć je w ciepłej wodzie. Jeśli jednak będą dodawane do potraw spożywanych na surowo, przed użyciem należy poddać je dezynfekcji. W warunkach domowych jest to głównie dezynfekcja termiczna, polegająca na zanurzeniu jaj w wodzie o temp. powyżej 90°C przez 10 sek.
– Pozostałości niezjedzonych potraw szybko studź i wstawiaj do lodówki.
– Myj ręce przed wszelkimi czynnościami związanymi z przygotowywaniem żywności, przed posiłkami oraz po skorzystaniu z toalety.
– Dbaj o czystość i porządek pomieszczeń, urządzeń i sprzętu służącego do przygotowywania i przechowywania żywności.

Państwowy Powiatowy Inspektora Sanitarnego
w Łęczycy
D
aria Kondak

5 kroków do bezpieczniejszej żywności

ulotka

Back to top
Skip to content