Gminno-parafialne dożynki w Ciechosławicach
W niedzielę, 25 sierpnia w Ciechosławicach uroczyście obchodzono gminno-parafialne Święto Plonów 2024. Głównym punktem uroczystości dożynkowych była Msza Św. przed kościołem pw. Matki Bożej Łaskawej, którą w intencji rolników odprawił ksiądz prałat Stanisław Poniatowski.
Rolnicze Święto tradycyjnie rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza wspaniałe wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby, które upieczone zostały z mąki pochodzącej z ziarna, z tegorocznych żniw.
Sołectwom i wykonawcom poszczególnych wieńców składamy gratulacje. Wieńce, jak zawsze były wspaniałe i cieszyły oko niezwykłą pomysłowością, bogactwem barw, doborem użytych do ich wyplecenie zbóż, ziół i kwiatów oraz kunsztem i precyzją wykonania. Dziękujemy za kultywowanie tej przepięknej tradycji wyplatania wieńców, bez których trudno wyobrazić sobie dożynki.
W tym roku główny wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Pęcławice. Anna Glinda i Konrad Rosiński, starostowie tegorocznych dożynek składając u stóp ołtarza dorodny bochen chleba przypomnieli o trudzie rolnika, którego ciężka praca na roli jest gwarancją bezpieczeństwa żywnościowego, a niestety nie zawsze jest doceniana:
– (…) Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Niestety wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe (…)
W uroczystościach wzięło udział wiele osób. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli Parlamentarzyści – Poseł Marek Matuszewski i Senator Przemysław Błaszczyk, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Rady Miejskiej w Piątku, Sołtysi oraz wielu mieszkańców naszej gminy.
Burmistrz Anna Matusiak podziękowała rolnikom za pracę, plony oraz pogratulowała dobrze wykonanej pracy:
– (…) Dożynki od wieków są świętem polskiej wsi, staropolskim obrzędem wieńczącym coroczny trud rolników. Dzisiaj przed obliczem Matki Boskiej Ciechosławskiej mamy możliwość podziękować Wam Rolnicy, za wysiłek i zaangażowanie jakie wnosicie w produkcję żywności, aby chleba – owocu tej ziemi nikomu nie zabrakło. Piękne wieńce z kłosów zbóż, kosze pełne dorodnych owoców i warzyw to symbol pracy waszej i waszych rodzin. Jesteśmy wdzięczni za ciężką pracę i codzienny trud, za każdą kroplę potu zraszającą ziemię w naszej piątkowskiej gminie oraz za umiejętność współpracy i jednoczenia się wokół wspólnego celu. Znamy i doceniamy fakt, iż w rolnictwie pracuje się więcej i ciężej, niż w innych zawodach. Tak jak Wy dziękujecie dziś Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach, tak ja dziękuję Wam za waszą pracę w imieniu swoim i wszystkich, którzy korzystają z jej owoców.
Uroczystości dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.
Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych w Gminie Piątek zapewniła Kapela Szymona z Łowicza.