Narodowe Święto Niepodległości w Piątku
W Piątku, podobnie jak w całej Polsce uroczyście świętowano w poniedziałek, 11 listopada rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Miejscowe uroczystości rozpoczął przemarsz ulicami miasta do kościoła p.w. Św. Trójcy, gdzie Mszę Św. w intencji Ojczyzny odprawił Ks. Prałat Stanisław Poniatowski. Na zakończenie nabożeństwa do uczestników obchodów Święta Niepodległości zwróciła się Burmistrz Anna Matusiak:
– Szanowni Państwo, Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najpiękniejszych polskich świąt patriotycznych. 11 listopada manifestujemy dumę z Polski, z naszej biało-czerwonej flagi, która powiewa dzisiaj w wielu miejscach oraz z faktu bycia Polakami. Celebrujemy pamięć o bohaterach, którzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny, o jej byt i pozycję na arenie międzynarodowej. Pamiętajmy – nie tylko w Dniu Narodowego Święta Niepodległości – o bohaterach, którzy wywalczyli nam wolność. Nośmy w sercu wdzięczność wobec ich heroicznych działań. Ale bądźmy też myślami przy wszystkich formacjach mundurowych, które współcześnie bronią z narażeniem zdrowia i życia granicy Polski. Dzisiaj 11 listopada 2024 roku przedstawiciele Gminy Piątek, jednostki samorządowe oraz organizacje pozarządowe złożą kwiaty na Mogile 44 Rozstrzelanych – POMNIKU „KRZYŻ”. Pomnik wzniesiony został staraniem ks. Józefa Rogackiego i poświęcony w 1957 r. zastępując symboliczny krzyż opleciony drutem kolczastym. Upamiętnia on ofiary mordu dokonanego przez żołnierzy niemieckich w dniu 14 września 1939 r. Zamordowani zostali: Władysław Flisiak/Błonie, Władysław Jaroszewski/Bielice, Józef Karpiński/Bielice, Wawrzyniec Kurzys/Bronikow, Szczepan Leśniewski/Bronikow, Bronisław Matusiak/Goslub, Stanisław Matusiak/Bronikow, Stefan Osiecki, Bolesław Pałka/Konarzew, Stanisław Pierścieniewski/Bielice, Józef Politowicz/Bielice, Józef Romanowski/Wilamów, Rubin i dwaj synowie/żydzi z Piątku, Stefan Stawiński/Bielice, Jan Szczerbiak/Bronikow, Stanisław Tomczak/Brachowice i Stefan Wosiecki/Bronikow. Z grona pracujących przy moście ocaleli m.in.: Stefan Flisiak (brat zamordowanego Władysława), Józef Kacprzak oraz nieznany chłopiec. Dziś będziemy mogli zapoznać się z efektami prowadzonych prac dla zadania „Renowacja pomnika krzyż z tablicą pamiątkową przy moście na rzece Malinie w Piątku wraz z przebudową infrastruktury dla pieszych oraz metamorfozą szaty roślinnej”. Zadanie dofinansowane zostało w ramach naboru „Mała architektura zabytkowa” z budżetu Województwa Łódzkiego. Słowa podziękowania kierujemy w stronę członków TMPiO , którzy okazując bezinteresowną pomoc wnieśli znaczny wkład w finalny wygląd. W dniu tego wielkiego narodowego Święta przekazuję wszystkim Państwu serdeczne pozdrowienia. Życzę, aby 11 listopada był dniem radosnym i czasem prawdziwego świętowania. Niech stanie się tez okazją do rozmowy w gronie rodziny i przyjaciół o historii Polski i Piątku, o przyszłości oraz o tym, co możemy jeszcze dobrego zrobić dla naszego wspólnego domu, dla naszej Ojczyzny – powiedziała Burmistrz Anna Matusiak.
Po nabożeństwie uczestnicy Święta Narodowego przeszli pod pomnik „Krzyż” przy ulicy Łowickiej, gdzie delegacje złożyły kwiaty, zapaliły znicze, a orkiestra OSP Piątek zagrała hymn.
Ostatnia część uroczystości miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątku. Sala widowiskowa wypełniła się mieszkańcami, którzy przyszli obejrzeć widowisko słowno-muzyczne przygotowane i wystawione przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czernikowie. Młodzi aktorzy nagrodzeni zostali przez publiczność owacją na stojąco oraz słodyczami.
Burmistrz Piątku składa serdeczne podziękowania uczestnikom uroczystości – pocztom sztandarowym, delegacjom, orkiestrze OSP Piątek oraz Mieszkańcom gminy za wywieszenie w dniu 11 listopada flag narodowych.