Premier podpisał rozporządzenie. PIĄTEK MIASTEM!
Od początku 2020 roku na mapie Polski przybędą cztery nowe miasta: Piątek, Lututów, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów. Premier Mateusz Morawiecki podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Ponadto, kilka gmin zmieni swoje granice.
Autorem rozporządzenia jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort na początku lipca poinformował tvn24bis.pl, że w 2019 roku wpłynęło pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta.
Na liście pojawiły się miejscowości: Piątek, Lututów, Czerwińsk nad Wisłą, Skarbimierz-Osiedle oraz Klimontów. Ostatecznie, po analizie, MSWiA pozytywnie rozpatrzyło cztery z pięciu wniosków. Do rekomendacji resortu przychyliła się Rada Ministrów, co oznacza, że od 1 stycznia 2020 roku na mapie Polski pojawią się cztery nowe miasta.
Rozporządzenie zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego i opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 30 lipca 2019 r. – pozycja 1416
Nowe miasta w Polsce
Rada Ministrów przyjęła wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Lututów w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim. Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia, „cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Lututów wykazują jego miejski charakter”. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1406-1714 i 1843-1870.
Z pozytywną oceną spotkał się także wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Piątek w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Podobnie jak w przypadku Lututowa, także tutaj cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter. Jak dodano, zdecydowana przewaga ludności zatrudniona jest poza rolnictwem. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1339-1869.
Status miasta zyska również Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. „W centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w 2013 roku, między innymi odtworzono brukowaną nawierzchnię rynku, zamontowano stylowe lampy, zakupiono elementy małej architektury oraz wykonano nowe nasadzenia zieleni” – wskazano w uzasadnieniu. Jak dodano, „układ urbanistyczny miejscowości został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych”. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1373-1869.
Pozytywnie rozpatrzono także wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Klimontów w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Jak wskazano w uzasadnieniu, za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku przemawiał między innymi miejski charakter, rynek w centrum miejscowości, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną przebudowę. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1604-1869.
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się między innymi ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. MSWiA wskazywało wcześniej, że może to także przynieść wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Zgodnie z rozporządzeniem, od 1 stycznia 2020 roku swoje granice powiększą między innymi: Gorzów Wielkopolski w województwie lubuskim, Małomice w województwie lubuskim, Głogów Małopolski w województwie podkarpackim oraz Szepietowo w województwie podlaskim.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl