Spotkanie uczniów z policjantami
We wtorek, 15 marca 2022r., w ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych oraz doradztwa zawodowego, uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku odwiedzili policjanci Posterunku Policji w Piątku: sierż. sztab. Krzysztof Sidorowicz i sierż. sztab. Patryk Kubiak. Odpowiedzialność karna nieletnich, najczęściej popełniane wykroczenia przez młodzież, bezpieczne korzystanie z internetu to tematy, o których policjanci rozmawiali z uczniami najstarszych klas szkoły podstawowej w Piątku. W ramach lekcji z doradztwa zawodowego, dzielnicowi przyszłym absolwentom przybliżyli specyfikę służby w Policji.
Tematem przewodnim spotkania była ?Odpowiedzialność prawna nieletnich?. Głównym celem zaś było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.
Podczas spotkania funkcjonariusze Policji przedstawili zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Omówione zostały podstawowe pojęcia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich i konsekwencje związane z czynami popełnionymi przez osoby poniżej 18 roku życia. Uczniowie dowiedzieli się min. kim jest osoba nieletnia oraz czym jest czyn karalny. Młodzież uzyskała informacje, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Ponadto, policjanci poruszyli tematy związane z naruszeniem nietykalności cielesnej (bicie, popychanie, itp.), groźby, stalking, picie alkoholu czy palenie papierosów.
Zwrócono uwagę na negatywne skutki niewłaściwego korzystania z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych czy komunikatorów internetowych. Przestrzegano uczniów przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami i mieć wpływ na jego przyszłość. Nie zabrakło informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
Funkcjonariusze policji omówili także możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawili rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym. Uświadomili zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Nieletni odpowiadają sami za swoje czyny będące czynami zabronionymi przez polskie prawo. Czynienie zła nie pozostanie bez reakcji policji i innych instytucji.
– Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie – komentuje spotkanie Krystyna Grabowska, dyrektor szkoły w Piątku.
Podczas spotkania szukano także odpowiedzi na pytanie: jak właściwie pokierować swoim życiem i zdobyć wymarzony zawód? Między innymi na takie pytania należy szukać odpowiedzi w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, a spotkanie z policjantami umożliwiło młodzieży szkolnej na uzyskanie konkretnej odpowiedzi. O tym jak wygląda policyjna służba i jakie kryteria należy spełnić, by zostać policjantem dowiedzieli się uczniowie klas siódmych i ósmych. Policjanci poinformowali młodzież m.in. nt. doboru i rekrutacji do Policji. Prowadzący spotkanie policjanci zapoznali zebranych z etapami rekrutacji i kryteriami, jakie musi spełnić przyszły kandydat na policjanta, informując jednocześnie o możliwościach rozwoju oraz kształcenia się w szkołach policji. Na spotkaniu zgromadzonym uczniom zaprezentowano różne aspekty służby w tej formacji.
tekst i foto: SP w Piątku