Uroczystość 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Piątku

W niedzielę, 8 września w Piątku odbyły się uroczystości 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

Wrześniowe święto rozpoczęło się przemarszem uczestników, na czele z orkiestrą OSP Piątek, pododdziałem honorowym wystawionym przez Wielkopolską Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu i pocztami sztandarowymi do kościoła parafialnego pw. Św. Trójcy, gdzie w intencji obrońców Ojczyzny z 1939 roku Mszę Św. odprawił Ks. Prałat Stanisław Poniatowski.

Druga część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu uczestników uroczystości powitała Burmistrz Anna Matusiak, która przedstawiła krótki rys historyczny Bitwy nad Bzurą oraz podziękowała za udział w uroczystościach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:
– Żołnierze Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. Gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu (st. chor. sztab. Maciej Nowicki, st. chor. Adrian Klimas, st. chor. Adam Szczepanowski, chor. Agata Kwiecińska, plut. Karol Nyczka oraz pododdział honorowy pod dowództwem st. chor., sztab. Jacka Skodkowskiego)
– mjr w st. spocz. Jacek Behrendt – Prezes Wielkopolskiego Związku Oficerów Rezerwy RP,
– por. Oskar Osetek z I Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy,
– kpt. Maciej Mironiuk  z 92 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie,
– członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii w Bukowcu,
– Sylwester Augustyniak reprezentujący Dyrektora Oddziału IPN w Łodzi,
– Poseł Marek Matuszewski,
– Zbigniew Linkowski – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego,
– delegacja Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie: Katarzyna Lasota-Furmańska, Krzysztof Czerwiński i Dagmara Stefaniak,
– Radni Rady Miejskiej w Piątku z Przewodniczącą Agnieszką Wójcik,
– Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łęczycy: Wicestarosta Wojciech Zdziarski, Radni: Kamila Sołtyszewska i Beata Gawryszczak,
– Ksiądz Prałat Stanisław Poniatowski i Ks. Wikariusz Sebastian Antosik,
– mł bryg. Przemysław Andrysiak – zastępca Komendanta PSP w Łęczyc,
– nadkom. Michał Witkowski reprezentujący Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy,
– Krzysztof Lisiecki – wieloletni włodarz gminy Piątek, Prezes Zarządu Gminnego OSP RP w Piątku,
– Krzysztof Ogórek – Sekretarz Gminy Piątek wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Piątku,
– poczty sztandarowe i druhowie z jednostek OSP
– delegacje zakładów pracy oraz placówek oświatowych

Na ręce st. chor. sztab. Macieja Nowickiego Pani Burmistrz przekazała pamiątkowy dyplom z gratulacjami z okazji 20 rocznicy utworzenia Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz podziękowaniami za współpracę z gminą Piątek.

Spośród obecnych na uroczystości gości głos zabrali: Wiesław Witkowski ze Stowarzyszenia Weteranów i Przyjaciół 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP oraz Wojciech Zdziarski – Wicestarosta Łęczycki.

Po przemówieniach Apel Poległych poprowadził  plut. Karol Nyczka. Następnie żołnierze pododdziału oddali salwę honorową, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończyła defilada Pododdziału Honorowego Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

W imieniu organizatorów kierujemy słowa podziękowania do wszystkich uczestników  uroczystości oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do jej zorganizowania.

list od Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych do Przewodniczącej RM

list od Komendanta CSWLąd. w Poznaniu do p. Burmistrz