Warsztat profilaktyczny dla uczniów podstawówki w Piątku
W poniedziałek, 10 maja 2021r. w godzinach 8.00 – 9.40 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas VII i VIII a z psychologiem Krakowskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki, panią Julią Kulik, w formie ON-LINE nt. ?Depresja, zachowania autodestrukcyjne, lęki ? warsztat profilaktyczny” z wykorzystaniem aplikacji MS Teams.
W programie warsztatów uwzględniono niżej podany program:
– Depresja ? czym jest i jak się objawia ta choroba?
– Konieczność ciągłej kontroli swojego zachowania ? co zrobić, gdy nie widać wyjścia z trudnej sytuacji?
– Jak zwrócić się o pomoc ? metody rozmowy o swoich problemach z dorosłymi.
– Jak poczucie własnej wartości wpływa na funkcjonowanie w grupie i codzienne życie?
– Pozytywne aspekty życia ? ćwiczenie dostrzegania plusów w każdej sytuacji.
Podczas spotkania pani psycholog przybliżyła problemy z jakimi borykają się młodzi ludzie w czasie nauki zdalnej i pandemii wirusa Covid-19, na jakie niepokojące objawy, u siebie i innych należy zwrócić szczególną uwagę, gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc, jak rozmawiać z osobą, której jest źle, o co pytać takie osoby, jak być z taką osobą… Uczniowie dostali dawkę profesjonalnej wiedzy, wsparcia i aktywnie współpracowali z prowadzącą warsztaty.
Uczestnicy spotkania cały czas współpracowali z prelegentką. Odpowiadali na zapytania, stwierdzenia, aktywnie prowadzili dyskusję/ rozmowę na czacie, prowadzili dialog, rozmowy, dzielili się swoimi spostrzeżeniami, troskami, refleksjami. Uczniowie podczas zajęć cały czas byli w kontakcie z panią psycholog. Zadawali pytania i otrzymywali konkretne odpowiedzi. W warsztatach uczestniczyło 82 uczniów pod opieką nauczycieli. Koordynatorami tego działania były: dyrektor szkoły – K. Grabowska, pedagog – A. Kacprzak, psycholog – J. Wojtak, wspierała także pani wicedyrektor A. Przybylak.
–Wiemy, że taka formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej jest bardzo potrzebna dla społeczności szkolnej po tak długiej przerwie niebycia w SZKOLE. Pragniemy, by nasi uczniowie wiedzieli, że zapraszamy ich do szkoły, że mogą liczyć na nauczycieli, pracowników niepedagogicznych. Wznowimy naukę od budowania relacji międzyludzkich, towarzyszenia uczniowi w uczeniu się rozpoczynając od tzw. ?tygodnia adaptacyjnego?, zgodnie z zasadą ?wracamy – nie pytamy? – podkreśliła Krystyna Grabowska, dyrektor szkoły.
tekst i foto: SP w Piątku