Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej
Gminny Ośrodek Kultury w Piątku wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zapraszają na Rynek w Piątku do obejrzenia wystawy plenerowej.
Wystawę ?Wojskowy zwierzyniec ? zwierzęta w historii wojskowości?, można oglądać jeszcze do 17 października na piątkowskim Rynku, na skwerze przy Geometrycznym środku Polski. Obejmie ona cztery działy i prezentuje wiele ciekawostek na temat wojskowej służby zwierząt.
Pierwszy dział zwierzęta w historii wojskowości (wprowadzenie do tematu ? 4 plansze) ? na tych planszach przedstawiono zarys historii zwierząt pojawiających się w wojsku, jest na nich mowa o słoniach bojowych, koniach, psach, gołębich pocztowych oraz o nietypowych próbach zastosowania zwierząt w wojsku w XX wieku. Na planszach pojawiają się również ciekawostki, jak historia pewnej niesfornej świnki czy losy szeregowego Jackie (pawiana), który wspierał żołnierzy podczas walk okopowych w I wojnie światowej.
Drugi dział zwierzęcy przyjaciele polskich żołnierzy (8 plansz) na tych planszach poznamy m.in. Niedźwiedzia Wojtka (niedźwiedź brunatny); Baśkę Murmańską (niedźwiedź polarny, która podczas defilady na placu saskim w 1919 r., podała łapę samemu Józefowi Piłsudskiemu); Kasztankę (koń); Słonia Partyzanta (słoń indyjski podarowany Polsce przez rewolucjonistów wietnamskich w 1955 r.); Psa Smokey (owczarek szkocki ? maskotka 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, czy po prostu ?Psa? (tak swojego psa nazwał Józef Piłsudski).
Trzeci dział zwierzęcy przyjaciele żołnierzy w armiach świata (na zasadzie ciekawostek ? 2 plansze). Na tych planszach historia Nilsa Olava (pingwina w armii Norweskiej), psa Judy (armia Brytyjska), niedźwiedzicy Winnipeg (amia Kanadyjska ? pierwowzór Kubusia Puchatka), czy pechowego kota Oscara.
Czwarty dział zwierzęta na emblematach wojskowych (na zasadzie ciekawostek ? 2 plansze).