Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zaszczep się na zdrowie

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. Jest ono wystawiane zgodnie z kolejnością szczepień, zatem dla konkretnych grup zawodowych lub roczników. Akcja szczepień stawia na ochronę najbardziej zagrożonych, dlatego szczepienia podzielono na etapy. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zapoznaj się ze szczegółami.

Termin Twojego szczepienia

Rząd na bieżąco przekazuje informacje o otwarciu rejestracji dla kolejnych grup wiekowych i zawodowych. Chcemy, aby preparat przeciwko Covid-19 otrzymało jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie. Leży to w interesie nas wszystkich ? szczepionka daje realne szanse na wyjście z pandemii.

Na początku, w ramach etapu 0 do szczepień przystąpiły służby medyczne, pracownicy i podopieczni domów pomocy społecznej, także osoby najstarsze i przewlekle chore ? wszyscy ci, którzy są najbardziej zagrożeni na zakażenie lub mają najmniejsze szanse na pokonanie choroby czy uniknięcie ciężkich powikłań.

E-skierowanie

To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Na bieżąco informujemy o tym, które grupy zawodowe czy roczniki mogą rejestrować się na przyjęcie szczepionki. Jeśli przyszła już Twoja kolej, to znaczy, że masz już wystawione e-skierowanie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami ? są oni o tym poinformowani.

Rejestracja na szczepienie

Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:

  • zadzwoń na infolinię 989,
  • zarejestruj się online przez e-Rejestrację,
  • wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),
  • skorzystaj z punktu drive-thru.

Jak się przygotować do szczepień*?

  1. Wyśpij się przed szczepieniem ? sen korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego.
  2. Ogranicz alkohol ? na kilka dni przed szczepieniem, ale też i po przyjęciu preparatu zmniejsz ilości, a najlepiej w ogóle nie spożywaj alkoholu.
  3. Bądź aktywny fizycznie przed szczepieniem ? ćwiczenia poprawiają sprawność organizmu.
  4. Nie musisz być na czczo przed przyjęciem szczepionki ? w dniu szczepienia spożyj normalnie wszystkie posiłki.
  5. Nie odstawiaj na własną rękę leków, które regularnie przyjmujesz ? skonsultuj to z lekarzem.
  6. Sumiennie wypełnij kwestionariusz przed szczepieniem ? przed przyjęciem preparatu zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety medycznej. Nie zatajaj żadnej informacji!
  7. Odczekaj po szczepieniu w punkcie szczepień min. 15 minut ? to dla Twojego bezpieczeństwa.
  8. Nie obawiaj się NOP ? to skrót od niepożądanych odczynów poszczepiennych. Najczęściej mają one łagodny przebieg, a występują rzadko. Może się zdarzyć, że po przyjęciu szczepionki będziesz miał np. zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielką gorączkę. Te objawy powinny ustąpić w ciągu 1 ? 3 dni. W przypadku większego dyskomfortu możesz wziąć po szczepieniu lek przeciwgorączkowy.

Zarejestruj się na szczepienie przez SMS

Możesz zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez SMS, pod numerem 880 333 333. Instrukcję znajdziesz poniżej.

Jak zarejestrować się poprzez SMS?

Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

  1. Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 880 333 333.
  2. Otrzymasz SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony(a) o numer PESEL.
  3. Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a.
  4. Zostaniesz poproszony(a) o twój kod pocztowy. Dzięki temu zaproponujemy ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
  5. Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222
  6. Otrzymasz informację o:
  • najbliższym możliwym terminie szczepienia,
  • adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane,
  • a także godzinie szczepienia.
  1. Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedz na tę wiadomość TAK.
  2. Jeżeli odpowiedziałeś(-aś) TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
  3. Jeśli termin i lokalizacja ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!
  4. Jeżeli odpowiesz NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

Ważne! Do zapisów na szczepienia przeznaczony jest także numer 664 908 556. Udostępniamy dwa numery, ale każdy z nich prowadzi do jednego systemu. Podczas rejestracji korzystaj zatem tylko z jednego numeru.

 

Zespół Profilaktyki Zdrowotnej Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca do obejrzenia  spotu promującego akcję #SzczepimySię w województwie łódzkim. Celem filmu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień dla zdrowia ogółu ludności, jednostki oraz możliwości powrotu do życia publicznego sprzed pandemii. W spocie mieszkańcy województwa reprezentujący różne grupy zawodowe odpowiadają na pytanie, dlaczego warto się zaszczepić.

W tych trudnych czasach tylko solidarność społeczna umożliwi nam ochronę siebie, naszych bliskich oraz powrót do pełnego funkcjonowania w życiu społecznym.

Zaszczepmy się przeciw Covid-19 w trosce o zdrowie własne i naszych najbliższych!

Link do filmu -https://www.facebook.com/101850358536151/videos/213175487134503

Back to top
Skip to content